Manuál pro jednoduché ZOV

Rozsah a členění ZOV pro DSP se drží vyhlášky 499 /2006 o dokumentaci staveb (požadavky vyhlášky jsou na tomto webu), a to tak, že každému požadavku je dán jeden nadpis.

Informace o rozsahu a stavu staveniště.

Popis místa stavby a základní popis stavby.

Příjezdy a přístupy na staveniště.

Tato kapitola je velice důležitá. Měla by objasnit, jak bude stavba zásobovaná, kudy budou vjíždět a vyjíždět stroje a nákladní automobily a to nejlépe v trase až po nebližší hlavní silnici, městský okruh apod. Musí se zohlednit možnosti jejich otáčení, tonáže, délky, stání při vykládce a nakládce (nezapomenout, že je potřeba zachovat manipulační prostor pro pracovníky, stroje při nakládce, vykládce).
Dále by se mělo popsat kudy budou chodit chodci, jak budou zásobovány okolní domy, omezí-li je stavba apod.

Předpokládané úpravy staveniště, jeho oplocení, trvalé deponie a mezideponie.


Významné sítě technické infrastruktury.

Do této kapitoly se mohou přidat požadavky správců sítí, popis některých sítí…, tak jak je správci sítí dali ve vyjádření k stavebnímu povolení

Napojení staveniště na zdroje vody, elektřiny, odvodnění staveniště.

Popsat odkud se bude v průběhu stavby brát el. energie, voda, kam se budou odvádět dešťové vody, odčerpané vody z jámy, odpadní splaškové vody ze šaten, záchodu.

Úpravy z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví třetích osob, včetně nutných úprav pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace.

 

Uspořádání a bezpečnost staveniště z hlediska ochrany veřejných zájmů.


Řešení zařízení staveniště včetně využití nových a stávajících objektů.

 

Popis staveb zařízení staveniště vyžadujících ohlášení.

Ze stavebního zákona: „Provádění zařízení staveniště podle §103 odst. 1 písm. a) nevyžaduje stavební povolení ani ohlášení, pokud jde o zařízení staveniště do 25m2 zastavěné plochy a do 5m výšky, nepodsklepené, jestliže neobsahují pobytové místnosti, hygienická zařízení ani vytápění a nejde o sklady hořlavých kapalin a hořlavých plynů. Ostatní zařízení staveniště se provádějí na ohlášení v souladu s ustanovením § 104 odst. 2 písm. g) stavebního zákona.“
Tj. např. buňka kanceláře by měla být ohlášena, napsána v žádosti spolu se stavbou hlavní.

Stanovení podmínek pro provádění stavby z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví, plán bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na staveništi podle zákona o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

Pokud budou na staveništi působit zaměstnanci více než jednoho zhotovitele stavby, je zadavatel stavby povinen určit koordinátora bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na staveništi a před zahájením prací na staveništi bude zpracován plán bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na staveništi tak, aby plně vyhovoval potřebám zajištění bezpečné a zdraví neohrožující práce.
Zajištění bezpečnosti práce na staveništi je pak povinností zhotovitele díla.

Podmínky pro ochranu životního prostředí při výstavbě.

Kapitola by se měla zabývat popisem ochrany před negativním vlivem výstavby na okolí, který může být v oblastech:
Ochrana zeleně a půdy, zachovaných stromů.
Ochrana proti hluku a vibracím (ochrana okolí stavby, ochrana uvnitř budovy)
Ochrana ovzduší proti prašnosti.
Ochrana ovzduší proti zápachu, plynné emise
Ochrana proti oslňování a zastínění způsobovaných stavbou
Odpady z výstavby

Orientační lhůty výstavby a přehled rozhodujících dílčích termínů.

U jednoduchých staveb jsou důležité pouze základní termíny:

 

To je celý obsah základního ZOV. Manuál jsem začal zpracovávát jako reakci na žádosti o projekt ZOV na jednoduché stavby (např. rodinný domek, půdní vestavbu, rekonstrukci domu), u kterých bude výstavba jen velmi málo ovlivňovat okolí a projekt ZOV není z tohoto pohledu nutný, ale je zapotřebí splnit požadavek vyhlášky na jeho doložení.
Pro složitější stavby nebo stavby ve složitšjších podmínkách není vhodný, sám používám jiné členění a projekty které dělám jsou podstatně podrobnější, obsáhlejší.

Další poznámky budu postupně dopracovávat. 

Váš Libor Janouch, www. zov.cz